نگارش انگیزه نامه تأثیرگذار:


🔹برای اخذ پذیرش تحصیلی به مدارکی نیاز دارید که شاید انگیزه نامه، دشوارترین آن‌ها باشد زیرا به مهارت نوشتن مربوط می‌شود و نمی‌تواند نادرست تنظیم شود. هیئت پذیرش معمولاً متشکل از ۵ استاد عالی‌رتبه است که در اتاقی دربسته انگیزه نامه‌های نوشته‌شده ۵۰۰ نفر را بررسی می‌کنند و از آن میان صلاحیت تعداد اندکی را تأیید می‌کنند. قضاوتی دشوار که می‌تواند بر آینده افراد تأثیرگذار باشد.


🔸هیئت پذیرش هیچ شناختی از شما و خواسته‌هایتان ندارد و فقط با خواندن انگیزه نامه می‌تواند شمارا شایسته ادامه تحصیل بداند و یا خیر. از انگیزه‌های فردی و شخصی خود برای ادامه تحصیل بنویسید. هر فردی به دنبال دلایلی خاص متقاضی ادامه تحصیل می‌باشد این دلایل می‌تواند نظر داوران را جلب کند. چرا این رشته چرا این گرایش؟


🔹نیاز نیست تا با کلمات پیچیده توضیحات نامربوطی را ارائه دهید فقط کافی است خاص باشید. قسمتی از انگیزه نامه که در دانشگاه استنفورد نیز پذیرفته‌شده چنین است: “من قصد دارم تا در یک دانشگاه انگلیسی تدریس کنم، برای این کار نیاز به مدرک دکترا دارم بنابراین مایل به ادامه تحصیل در این رشته هستم.”


🔸از متکلم وحده استفاده کنید، پویا و متفاوت باشد. در انگیزه نامه خود را فردی بسیار باهوش و علاقه‌مند به رشته موردنظر نشان دهید. خود را فردی با توانایی ایجاد ارتباط با اساتید و آماده درگیری با موضوعات درسی و دارای قابلیت منحصربه‌فرد معرفی کنید. از دوره‌هایی که گذرانده‌اید و فعالیت‌های فوق‌برنامه نیز یاد کنید. در مورد اساتید دانشگاه مقصد اطلاعاتی را به دست آورده و در انگیزه نامه عنوان کنید. همواره به یاد داشته باشید که هر نوع متن نگارشی را قبل از ارسال به مراکز علمی برای تأیید و بازخوانی به اساتید و افراد دارای صلاحیت ارجاع دهید.